• RSS Feed

Lavinový batoh (protilavinový airbag, Avalanche Airbag System)

Lavinový batoh je vhodnou aktivní lavinovou pomůckou pro každého, kdo se pohybuje v zimním horském terénu s možností pádu lavin. Protilavinový airbag je lavinovou pomůckou, která vhodně doplňuje základní pasivní lavinové části výstroje, kterými jsou lavinový vyhledávač, sněhová lopata a sonda.

Lavinový batoh pracuje na podobném principu jako airbag v autě s tím rozdílem, že si ho lyžař ‘odpaluje’ v případě potřeby sám pomocí táhla a lavinový airbag se nafukuje pomaleji. Nafouknutý polštář airbagu pak v lavině zvětšuje celkový objem lyžaře. Objemnější předměty se v lavině pohybují blíže k jejímu povrchu a často jakoby plují po jejím povrchu. Postižený má tak daleko větší šanci, že nebude v lavině zasypán tak hluboko jako menší předměty stržené lavinou. Aby nedošlo k nechtěnému nafouknutí na nevhodném místě, je v normálním stavu táhlo airbagu zaaretováno a odjišťuje se až na místech, kde je sebemenší riziko pádu laviny. Pokud se na lyžaře valí lavina, nebo se v lavině ocitne, nafoukne airbag zatažením za táhlo. Airbag se pak z patrony naplní plynem (vzduch, dusík apod.). Některé systémy mají patrony znovu plnitelné, některé jen na jedno použití. Po použití lze airbag snadno vyfouknout, složit, připojit další patronu a připravit k dalšímu použití. Existují systémy, u kterých je airbag možné aktivovat radiovým signálem na dálku. Jeden člen skupiny pak může airbagy aktivovat i ostatním.

Prakticky je lavinový batoh nejčastěji využíván freeridisty nebo skialpinisty jako doplněk pasivních částí protilavinové výbavy. Nevýhodou je poměrně vysoká cena. Lavinový batoh však poměrně výrazně zvyšuje šanci na přežití v lavině a tak by cena neměla být překážkou. Je třeba ještě připomenout, že ani lavinový airbag není samospasitelný. Poměrně dobře funguje, pokud se lavina pohybuje – přitom udržuje postiženého blízko povrchu laviny, ale postižený lyžař může být dodatečně zasypán při zastavování laviny, nebo při pádu sekundární laviny – v těchto případech již není lavinový batoh účinný. Vždy je potřeba mít u sebe i lopatku, pípák a lavinovou sondu.

Podrobný rozbor jedné nehody v lavině můžete vidět na následujícím videu ze Švýcarska.

The North Face: ABS Avalanche Airbag System:

Napsat komentář


© 2014 www.alpy.net        Informace o ochraně osobních údajů na tomto webu Frontier Theme