• RSS Feed

Otevření cesty Gamsgrubenweg v oblasti Grossglockneru

Cesta Gamsgrubenweg v oblasti Grossglockneru bude po rozsáhlé a náročné rekonstrukci a sanaci uvolněného skalního masivu opět otevřena pro veřejnost od začátku července 2014.

vp20010

Tato turistická cesta vede od parkoviště na vyhlídce Kaiser Franz Josefs Höhe. Přístup je možný autem po placené vysokohorské silnici GlocknerHochalpenstraße. Gamsgrubenweg je velmi snadno dostupná pro každého návštěvníka oblasti a tedy i velmi navštěvovaná. Dlouhodobě se ovšem potýká se sesuvy skal a kamení, protože je vedena poměrně náročným a nestabilním terénem. Od loňského léta zde byly prováděny zajišťovací práce, které měly okolí cesty stabilizovat a cesta musela být uzavřena. Nyní bude tedy opět tato cesta přístupná veřejnosti.

Již před několika lety byla z první části cesty vybudována moderní turistická atrakce. Cesta hned za vyhlídkou vede několika tunely, ve kterých návštěvníci najdou nasvícená jezírka, ukázky místního nerostného bohatství a z úzkého bočního tunelu může pozorný návštěvník zaslechnout i pilně pracující permoníky, kteří však při sebemenším vyrušení prchají do nedostupných hlubin skály.

Hlavním lákadlem pro turisty a milovníky hor je ale především úsek cesty za šesti osvětlenými tunely. Cesta zde vede po úbočí vysoko nad ledovcem Pasterzenkees a přímo naproti přes údolí se tyčí vrchol nejvyšší rakouské hory Grossglockneru. Ze severní strany vede na tento vrchol i několik horolezeckých výstupových tras a tak, pokud máte s sebou i dalekohled, můžete sledovat horolezecká družstva na protějším svahu.

Cesta Gamsgrubenweg pak prochází nad již dlouho opuštěnou a zdevastovanou turistickou chatou Hofmannshütte a směřuje k západu směrem k výraznému, stále sněhem a ledem pokrytému vrcholu Johannisberg. Cesta potom míjí odbočku vedoucí vpravo nahoru směrem na Fuscherkarkopf a pokračuje dále až skoro pod ledovec Wasserfallwinkel, který je od konce cesty Gamsgrubenweg severně. Na konci cesty je vyhlídka s několika lavičkami.

Většina návštěvníků zde svoji procházku končí a vrací se stejnou cestou zpět na parkoviště. Cesty vedoucí dále jsou již náročnější. Pokračovat dále můžete třeba na turistickou chatu Oberwalderhütte. Dříve to byla cesta vedoucí po ledovci Wasserfallwinkel a tak vhodná jen pro turisty s alespoň základním vybavením na ledovec. Jak postupně v posledních letech ledovec ustupuje, dá se již teď často (většinou ale až později v létě) dosáhnout chaty Oberwalderhütte i bez chůze po sněhu a ledu.

Pokud máte zájem i odborný výklad a průvodce, bude nyní možné první část cesty absolvovat i s průvodcem (strážcem parku). Sraz zájemců o prohlídku s výkladem bývá u ‚Meeting Point Visitor Center‘ na Kaiser Franz Josef Höhe denně v 11 hodin.Na videu je vidět průchod jedním z tunelů na Gamsgrubenweg


Toto video ukazuje druhou část cesty od tunelů dále

Napsat komentář


© 2014 www.alpy.net        Informace o ochraně osobních údajů na tomto webu Frontier Theme