• RSS Feed

Königsjodler Klettersteig – obtížná, ale nádherná zajištěná cesta

Zajištěná cesta Königsjodler Klettersteig je v Berchtesgadenských Alpách jihozápadně od Salcburku. Nejvyšší horou Berchtesgadenských Alp je Hochkönig (2941 m.n.m.). Königsjodler Klettersteig začíná poblíž chaty Erichhütte a zdolává masiv Hochkönigu z jižní strany. Horní konec zajištěné cesty je na vrcholu Hoher Kopf (2875 m.n.m.) asi 700 metrů západně od vrcholu Hochkönigu a chaty Matrashaus.

Königsjodler Klettersteig (mapa) byl vybudován v roce 2001. Jedná se sportovní zajištěnou cestu, která je hodnocená stupněm obtížnosti D – velmi obtížná. Ferrata je díky své extrémní délce a velké nadmořské výšce řazena k nejtěžším sportovním ferratám východních Alp. Kramle a stupy jsou leckdy dost daleko od sebe. Nezbytně nutná je výborná fyzická kondice a dostatečná síla v pažích lezce. Cesta vede často přímo po úzkém skalním hřebeni, jsou na ní malé i velké průrvy a překonávání špičatých skalních věží je fyzicky náročné, stejně jako překonávání některých lanových mostů. Cesta je vhodná jen pro zkušené lezce, kteří již mají zkušenosti z cest podobné obtížnosti. Na cestě jsou velmi vzdušné pasáže. Pro začátečníky, osoby malé postavy a děti je tento klettersteig naprosto nevhodný. Samozřejmostí je kompletní ferratové vybavení, přilba i lezecké rukavice. Kladka se bude hodit pro překonání lanového mostu Flying Fox. Při sestupu se pak mohou hodit i mačky. Na cestu se rozhodně nevydávejte za zhoršeného počasí a už vůbec ne pokud hrozí nebezpečí bouřek. To sice platí pro všechny zajištěné cesty, ale zde to platí absolutně. Cesta je dlouhá a není ji kde opustit.

Výchozím bodem je parkoviště (mapa) u odbočky k chatě Erichhütte asi 600m za Dientner Sattel. Autem je to ze Salcburku po dálnici A10 směrem na Bischofshofen a dále po silnici číslo B164 (Hochkönigstraße) přes Mühlbach am Hochkönig. Ze Salcburku je to po této trase asi 70km – tedy necelou hodinu. Parkoviště je v nadmořské výšce 1368m.
Z parkoviště k chatě Erichhütte (1540 m.n.m.) je to po příjezdové cestě asi 1,5 km, tedy asi 30 minut chůze do kopce.
Chata Erichhütte byla postavená v roce 1894. Otevřená bývá od poloviny května do konce října. Kapacita této chaty je 28 míst a patří Rakouskému alpskému svazu (OeAV).
Od chaty vede cesta pěšinou po loukách. Kousek nad chatou na rozcestí se držte vlevo. Cesta vpravo odbočuje na Taghaube. Cesta se dále začíná klikatit a s přibývající výškou mizí i zbytky kleče. Stále se držte vlevo protože vpravo je další odbočka, tentokrát na Granlspitz. Dále vede cesta jako kamenitá stezka až do sedla Hohe Scharte (2310 m.n.m.), kde začíná Königsjodler Klettersteig. Ve dne je úsek od parkoviště k chatě Erichhütte a dále k začátku zajištěné cesty přehledný. Často se zde ale chodí ještě před rozedněním a pak je to ve světle čelovky o něco náročnější. Od chaty Erichhütte k nástupu na klettersteig je to asi 1:30 hod.

Königsjodler Klettersteig překonává asi 700 výškových metrů a je dlouhý 1700m. Výstup trvá asi 5:30 hod. Konec zajištěné cesty je na Hoher Kopf (2875 m.n.m.).

Z Hoher Kopf je to asi 30 minut na vrchol Hochkönig a k chatě Matrashaus, kde možné přespat. Chata byla postavená v roce 1898 rakouským spolkem Osterreichischer Touristenklub. Nynější podoba chaty je z roku 1985. Chata má kapacitu asi 100 míst k přespání.

Sestupová trasa z Hoher Kopf vede přes sedlo Birgkarscharte, kde se odbočuje vpravo a po cestě číslo 432 kotlem Birgkar strmě dolů. Suťoviště Birgkar je nepříjemné a pokud jsou zde ještě zbytky sněhu, tak i dosti nebezpečné. Dále vede cesta do sedla Hohe Scharte a zpět kolem Erichhütte na parkoviště. Celý sestup trvá něco málo přes 3 hodiny.

Pokud se chcete sestupu přes Birgkar vyhnout, můžete zvolit mnohem bezpečnější, ale také mnohem delší cestu přes chaty Matrashaus, Mitterfeldalm a Arthurhaus. Odtud pak autobusem nebo autem zpět na parkoviště. To už se ale za jeden den zvládnout nedá.

V každém případě je vhodné si před zdoláváním této zajištěné cesty přivstat. Cestu od parkoviště alespoň k chatě Erichhütte je dobré zvládnout ještě za tmy a dostat se k nástupu na Königsjodler Klettersteig co nejdříve po rozednění. Zbude pak dostatek času na výstup touto velmi náročnou cestou i na úžasné pohledy na okolní hory. Je potřeba počítat i s nějakou časovou rezervou pro případ, že se po cestě bude pohybovat více lezců, což je za hezkého počasí běžné. Čelovku si vezměte s sebou nejen kvůli časnému rannímu nástupu, ale raději i pro případný večerní sestup.

Napsat komentář


© 2014 www.alpy.net        Informace o ochraně osobních údajů na tomto webu Frontier Theme