• RSS Feed

Platební karta může zachránit dovolenou

Placení platebními kartami přímo u obchodníků je dnes již zcela běžnou záležitostí pro naprostou většinu zákazníků. Stále je však dost lidí, kteří tak úplně nedůvěřují systému plateb platebními kartami přes internet. V tomto článku bych chtěl upozornit na některá důležitá pravidla, která je při tomto způsobu placení potřeba dodržovat a navíc připomenout jednu velmi užitečnou skutečnost, která může leckomu zachránit jeho peníze vydané třeba za dovolenou.

Pokud chcete svojí platební kartou platit přes internet, musíte mít tuto možnost povolenou ve svém internetovém bankovnictví. Zároveň musíte mít správně nastavený limit pro platby kartou přes internet. Běžně je vhodné mít trvale nastavený zákaz plateb přes internet, nebo mít limit pro takové platby nastavený na 0,- Kč. Před každou internetovou platbou je pak nutné operaci povolit, případně nastavit limit na předpokládanou hodnotu transakce. Po provedení platby pak vše vrátit do původního stavu. Může se to zdát poněkud nepraktické a také to tak je, ale myslím, že zde je bezpečnost vašich peněz na prvním místě. Z karty, která nemá povoleny internetové platby vám nikdo nic nevybere i kdyby nějakým způsobem získal potřebné údaje karty.

Nezbytně nutné je vždy se přesvědčit, jestli webová stránka, na které zadáváte informace o své platební kartě je zabezpečená a přenos údajů o kartě je šifrovaný. Většinou se o tom můžete na první pohled přesvědčit ve vašem internetovém prohlížeči. Někdy to ale nemusí být okamžitě zřejmé (podobně je to i na našich stránkách při placení ubytování). Pokud stránky používají platební bránu vloženou do svých webových stránek – mohou se tyto stránky na první pohled tvářit jako nezabezpečené. To jsem ale rozebíral na jiném místě a pokud vás to zajímá, můžete se podívat na podrobný obecný návod jak si zabezpečení zkontrolovat na libovolné webové stránce.

Při platbě kartou je nutné zadat údaje o kartě. Zpravidla to bývá její 16ti místné číslo a měsíc a rok do kdy karta platí. Tyto údaje naleznete na přední straně karty. Dále se zadává speciální číslo tzv. CVV/CVC kód. Je to Card Verification Value, nebo taky Card Verification Code, zkráceně CVV nebo CVC. Tímto kódem je dodatečné číslo, které je na kartách MasterCard a Visa umístěno na zadní straně u podpisového vzoru. Užívá se pro zvýšení ochrany před zneužitím při elektronickém převodu peněz.

Podle výše popsaných upozornění se může zdát, že bezpečná platba platební kartou přes internet je složitou operací. Ano, ale pokud chcete, aby to proběhlo pro vaše peníze bezpečně, není to úplně jednoduché, ale není to ani tak složité, aby si na to člověk nezvykl.

A na konec vysvětlení nadpisu tohoto článku: Platební karta může zachránit dovolenou

Málo kdo ví, že pokud platíte platební kartou, banka ručí za to, že nebudete podvedeni obchodníkem, kterému platíte. Platba kartou v sobě nese i garanci banky na vrácení peněz. Napálený kupující musí ale banku sám o vrácení peněz požádat. Tato služba se jmenuje „chargeback“. Službu je možné uplatnit pouze, pokud platíte kartou a to i v případě tzv. neautorizované transakce, tedy při platbě kartou přes internet. Uveďme jako příklad, že objednáte v e-shopu zboží, které zaplatíte kartou nebo takto zaplatíte třeba zájezd. Následně vám místo očekávaného mobilu přijde balíček kamení nebo cestovka či letecká společnost zkrachuje a vy o kartou zaplacený zájezd nebo letenku přijdete. Pak můžete požádat svou banku o „chargeback“ tedy o vrácení peněz. Pokud takový případ nastane, banka vám vrátí peníze a ty potom sama vymáhá po prodejci.

Updated: 10.11.2014 — 13:45

Napsat komentář


© 2014 www.alpy.net        Informace o ochraně osobních údajů na tomto webu Frontier Theme