• RSS Feed

Kontrola zabezpečení webových stránek a šifrování přenosu dat

Ozvalo se několik návštěvníků s podobnými dotazy, které se všechny týkaly zabezpečení těchto stránek a šifrování při přenosu citlivých informací (především při odesílání čísel kreditních karet). Všichni si všilmli, že jejich prohlížeč nezobrazuje informaci o tom, že se při vkládání těchto údajů nacházejí na zabezpečených webových stránkách. Tady je vysvětlení proč tomu tak je a jednoduchý návod jak si zabezpečení (nejen těchto stránek) kdykoli zkontrolovat. Velmi jednoduše můžete zobrazit podrobné údaje o šifrování, zavezpečení i použitých certifikátech.

Všechny stránky, na kterých v průběhu rezervace zadáváte své osobní údaje, nebo údaje o své platební kartě, jsou zabezpečené a přenosy probíhají šifrovaně. Stejně je tomu i u stránky „Moje rezervace“ na které můžete bezpečně obsluhovat své rezervace.

Na tomto webu (www.info-alpy.cz) jsou všechny stránky rezervačního systému vnořené do hlavního rámce stránek a tak není informace o zabezpečení a šifrování na první pohled viditelná. Pro ty, kteří problematiku tvorby stránek znají, stránky se zobrazují v tzv. IFRAME. Stránky www.info-alpy.cz zabezpečené nejsou, ale vnořené stránky rezervačního systému samozřejmě zabezpečené jsou.

Pokud se chcete přesvědčit o tom, že tyto vnořené stránky pro zadávání osobních informací jsou skutečně zabezpečené a nevíte jak, zde jsou informace o tom jak si můžete zabezpečení ve svém internetovém prohlížeči jednoduše zkontrolovat ve dvou nejrozšířenějších internetových prohlížečích.

Jak zkontrolovat zabezpečení a šifrování stránky v Internet Exploreru:

Ve střední části webové stránky tam, kde se zobrazuje obsah, který má být zabezpečený, klikněte pravým tlačítkem myši a zobrazí se nabídka možností. Zabezpečené jsou jen stránky, na kterých se zadávají osobní údaje nebo čísla platebních karet, ostatní stránky zabezpečené nejsou.

Zvolte možnost „Vlastnosti“, jak je vidět na následujícím obrázku:

Po kliknutí na „Vlastnosti“ se zobrazí informace o použitém zabezpečení a šifrování asi podobně, jak si můžete prohlédnout na dalším obrázku.

Pokud podobný postup zkusíte na okrajích nebo horní části webové stránky, zobrazí se informace o tom, že tyto části stránky šifrovány nejsou. Zabezpečené jsou jen části stránky (střední vnořená část), na kterých zadáváte citlivé informace. Podobně je tomu i u ostatních stránek, na kterých nejde o zadávání osobních údajů. Při prohlížení a vyhledávání hotelů je zabezpečení i šifrování zbytečné.

Jak zkontrolovat zabezpečení a šifrování stránky v Google Chrome:

Ve střední části webové stránky tam, kde se zobrazuje obsah, který má být zabezpečený, klikněte pravým tlačítkem myši a zobrazí se nabídka možností. Zabezpečené jsou jen stránky, na kterých se zadávají osobní údaje nebo čísla platebních karet, ostatní stránky zabezpečené nejsou.

Zvolte možnost „Zobrazit informace o rámu“, jak je vidět na následujícím obrázku:

Po kliknutí na „Zobrazit informace o rámu“ se zobrazí informace o použitém zabezpečení a šifrování (na záložce „Spojení“ ) asi podobně, jak si můžete prohlédnout na dalším obrázku.

Pokud podobný postup zkusíte na okrajích nebo horní části webové stránky, zobrazí se informace o tom, že tyto části stránky šifrovány nejsou. (V takovém případě zvolte možnost „Zobrazit informace o stránkách“ protože se nejedná o vložený rám.) Zabezpečené jsou jen části stránky (střední vnořená část), na kterých zadáváte citlivé informace. Podobně je tomu i u ostatních stránek, na kterých nejde o zadávání osobních údajů. Při prohlížení a vyhledávání hotelů je zabezpečení i šifrování zbytečné.

Výše popsaný postup je univerzální

Podobně to funguje i u ostatních internetových prohlížečů a o zabezpečení a způsobu šifrování se takto můžete přesvědčit na každé webové stránce kdykoli si nejste jistí, zda jsou vámi vkládané informace na cestou do cíle své cesty správně zabezpečeny.

Jiří Hrbáček (www.info-alpy.cz, www.alpy.net)


© 2014 www.alpy.net        Informace o ochraně osobních údajů na tomto webu Frontier Theme